Forum Shire
 
IndeksSzukajRejestracjaZaloguj

Share
 

 Wstępny spis roślin

Go down 
AutorWiadomość
Go??
GośćWstępny spis roślin  Empty
PisanieTemat: Wstępny spis roślin    Wstępny spis roślin  Icon_minitimePon Maj 23, 2011 10:09 am

Rośliny Śródziemia


Flora Śródziemia jest bardzo podobna do tej, jaką mamy w Europie. Poniższy spis został sporządzony na podstawie „Encyklopedii Śródziemia” (Robert Foster), oraz innych źródeł, niekoniecznie związanych z literaturą tolkienowską.

1. Alfirin (sind.) Złoty kwiat kwitnący, między innymi, na polach Lebennin.
a) Tolkien we wspomnianym wyżej liście, że alfirin jest niczym "helichryzum, nieśmiertelnik [ang. immortelle], ale nie suchy jak papier: to po prostu piękny, dzwonkowaty kwiat, o niezliczonych barwach, ale delikatny i szlachetny...".
2. Athelas (sind. królewskie liście) Roślina lecznicza przyniesiona do Śródziemia przez Númenorejczyków, rosnąca tylko w miejscach, gdzie kiedyś żyli lub obozowali. Miała odświeżający zapach, a w dłoniach dziedziców Elendila – wielką moc leczenia ran, zwalczania trucizn i złych wpływów. Aragorn używał ziół athelas, krusząc i gotując jego liście w wodzie, a następnie obmywając rany chorego tym naparem lub dając mu do wdychania parujący płyn. Zwany w westornie królewskimi liśćmi, w quenya asëa aranion.
3. Czarny cis
a) Cis Niewysokie drzewo lub krzew o ciemnozielonej koronie i żywobrązowej korze pnia. (Wikipedia) Wyciąg z igieł cisu można stosować przy niedociśnieniu krwi. Cis jest również rośliną trującą (nawet śmiertelnie trującą). W przypadku zatrucia objawiamy są migotanie komór, spadek ciśnienia krwi, zaburzenie rytmu serca.
b) Belthronding (sind.) Wielki łuk Belega, zrobiony z drzewa czarnego cisu. Został pochowany wraz z Belegiem.
c) Łuk Legolasa również został sporządzony z drewna cisowego.
4. Culumalda (quen. złote-czerwone-drzewo) Rodzaj drzew rosnących w Ithilien i na polach Cormallen.
a) Prawdopodobnie jest to Laburnum, czyli Złotokap.
b) W przypadku Złotokapu Zwyczajnego, jego nasiona były używane w medycynie ludowej jako środek wywołujący wymioty i przeczyszczający przy zaparciach. Zewnętrznie używano ich do łagodzenia nerwobólów.
5. Elanory [Elanor] (sind. gwiazda-słońce) Żółte, zimowe kwiaty Lórien o kształcie gwiazdek.
a) Zdaniem Tolkiena przypomina dzisiejszy kurzyślad polny (Anagallis arvensis L.)
6. Fajkowe ziele Tytoń Śródziemia. Sprowadzony tam z Númenoru, rósł obliżcie w Gondorze, natomiast na północy tylko dzięki wielkim staraniom, w zacisznych miejscach – takich jak Longbottom i Bree. W Gondorze fajkowe ziele było cenione za delikatne kwiaty… (…) Do znanych odmian fajkowego ziela z Południowej Ćwiartki należały Liść Longbottom, Stary Toby (zwany tak na pamiątkę Tobolda Hornblowera) oraz Gwiazda Południa. W Bree rosła odmiana Southlinch.
Zwane także Liścmi z Shire. W Gondorze zwano je galenas (nazwa sindariańska), lub pachnącą psianką, a westronie fajkowym liściem.
7. Glædene (stang.). Rośnie na Polach Gladden nad rzeką o tej samej nazwie. Wg Tolkiena jest to "żółty kosaciec rosnący nad strumieniami i na bagnach; dosłownie Iris pseudacorus, nie zaś Iris foetidissima, który współcześni Anglicy bardzo często nazywają gladdon (sic), zaś w żadnym razie nie robią tego botanicy...".
8. Mallorny [Mallorn] (quen. złote-drzewo) Drzewo z Lórien, mające szarą lub srebrną korę i złote kwiaty. Ich liście zmieniały jesienną barwę na złotą, jednak nie opadały aż do początku wiosny. Pień mallornu blisko wierzchołka rozgałęział się w koronę, Galadhrimowie budowali na niej talany. Drugie Urodzinowe Drzewo było mallornem; mallorny rosły także w Amanie.
9. Mallos (sind. złoty-śnieg) Złoty kwiat, rosnący w Lebennin.
10. Niphredile [Niphredil] (sind.) Małe kwiaty o wysmukłych łodygach, rosnące w Neldoreth i Lórien. W Neldoreth białe, a w Lórien na Cerin Amorth rosły białe i bladozielone niphredile.
a) Zdaniem Tolkiena "niphredil byłby po prostu delikatną odmianą naszej śnieżyczki przebiśniegu [ang. snowdrop]".
11. Simbelmynë (tłum. rohir. niezapomniki) Niewielkiebiałe kwiatki rosnące na kurhanach królów Rohanu. Simbelmynë kwitły przez cały rok.
a) Kwiat zdobiący kopce grobowe i kurhany w Rohanie i Gondorze, a także rosnący u bram Gondolinu. (…)Wg Tolkiena jest wyimaginowaną odmianą zawilca , rosnącą pośród darni niczym Anemone pulsatilla, angielski pasque-flower, ale mniejszą i białą, jak zawilec leśny...".
12. Seregon (sind. krwawy kamień, krew kamienia) Roślina o czerwonych kwiatach rosnąca na skalistym szczycie Amon Rûdh.

Autor: Celatan
Powrót do góry Go down
 
Wstępny spis roślin
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum Shire :: Fabuła :: Opis krainy-
Skocz do: