Forum Shire
 
IndeksSzukajRejestracjaZaloguj

Share
 

 Kanon Magii

Go down 
AutorWiadomość
Fëandil Êlentáriel

Fëandil Êlentáriel

Nick : Fëandil Aldamír Cúlinde
ID : 23
Ranga : Władca Lothlórien
Male Liczba postów : 492
Join date : 22/03/2012
Age : 28
Skąd : Gniezno | Poznań

Kanon Magii Empty
PisanieTemat: Kanon Magii   Kanon Magii Icon_minitimeSob Lut 02, 2013 11:08 am


Kanon Magii

Magia jest rzeczą wszechobecną w Śródziemiu i dlatego trudno określić jej możliwości. W dużej mierze zależy to od istoty, która się nią posługuje i czy ma na to błogosławieństwo od bytów wyższych. Większość zaklęć oraz magicznych mocy używanych przez postacie należą do grupy magii białej, która jest ogólną nazwą dla tego typu zjawisk w Śródziemiu.
Magia w ŚródziemiuRasa postaci a magia

Chociaż magowie i czarodzieje są z reguły skryci i tajemniczy, w Śródziemiu istnieje solidna tradycja praktykowania magii. Wszystkie grywalne rasy – nawet Orkowie mogą nauczyć się używania zaklęć magicznych, jednak nie wszystkie z nich czerpią korzyści z ich używania. Przykładowo, nie istnieją żadne zapiski świadczące o tym, że Hobbici kiedykolwiek studiowali magiczne księgi czy rzucali zaklęcia; Krasnoludzka magia objawia się głównie poprzez ich rzemiosło i runy. Tak więc nawet jeśliby używać tych samych zaklęć, u każdej z ras efekt będzie inny. Elficka magia jest zarówno potężna jak i subtelna, wyrafinowana, zaklęcia są często rzucane poprzez pieśni lub Słowa. Orkowa magia jest okrutna i surowa, używana głównie by krzywdzić i zabijać. Magia ludzka może różnić się w zależności od regionu oraz maga, zależąc głównie od tradycji i wiedzy przez niego przyswojonej.
Różne rasy mogą także postrzegać magię na różne sposoby. Dla Elfów magia jest tak naturalna, rodzima i niewymuszona, że stała się częścią ich żywota. Ludzie traktują ją jako wiedzę nabytą, której tajniki można zgłębiać jedynie będąc prawdziwie mądrym i praworządnym. Wyobrażenia krasnoludów leżą gdzieś pomiędzy dwoma uprzednio wymienionymi.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat zaklęć i magii jest to, że jest ona, jako integralna część Śródziemia, określona ze smakiem i odzwierciedla jego klimat. Zaklęcia magiczne nie są raczej potężne w stopniu jaki widoczny jest w innych światach fantasy. Magowie nie potrafią latać, przywoływać demonów, przechodzić przez ściany czy spopielać swoich wrogów ognistymi kulami. Nawet Gandalf Biały, najpotężniejszy Czarodziej w czasach Wojny o Pierścień, nie mógł pokonać Czarnoksiężnika z Angmaru machnięciem ręki czy cisnąć błyskawicą w legiony orków. Jednakże, podobnie jak inni magowie, potrafił otworzyć czy zamknąć zamek, roztrzaskać jakiś pomniejszy przedmiot, rozmawiać ze zwierzętami czy zapalać ogień. W Śródziemiu, świecie subtelnej i wyrafinowanej magii to właśnie wymienione wyżej zdolności, nawet jeśli nie pozwalają bez wysiłku pokonać wroga, czynią maga wyjątkowo potężnym i inspirującym dla innych istot.

Źródło magii w Śródziemiu
Magia wypełnia całe Środziemie, od najdalszych zakątków Haradu, aż po zaśnieżone szczyty gór Forochel. Subtelna, wyrafinowana, wszechobecna, istnieje jako istota wszelkiej rzeczy. Jako że Śródziemie jest w pełni ciągle przepełnione magią, nie sposób jej uniknąć, a wręcz winno się ją wykorzystywać do wielu aspektów rozgrywki. Oto niektóre z nich:

Słuszność rzeczy
Magia w Śródziemiu wywiera duży wpływ na wszystkie istoty pokazując czy odzwierciedlając słuszność (lub nieprawość) ich czynów. Wywołuje silne emocje: częściowo dobre, ale i negatywne. Pomaga tworzyć świat taki jaki powinien być i objawiać niektóre rzeczy. Przykładowo, magia może sprawić, że w miejscu gdzie kochankowie wyznają sobie miłość, zakwitną kwiaty lub sprawić, że niebo pozostanie bezchmurne w dniu koronacji nowego władcy – ponieważ uważa te rzeczy za słuszne.

Odzwierciedlenie przyrody
W Sródziemiu pogoda czy inne naturalne zjawiska odzwierciedlają i ucieleśniają wielkie wydarzenia które miały miejsce, lub wartości moralne pewnych czynów. Gdy Sauron wysyła swoje sługi na wojnę, ogromna burza nadciąga ze wschodu niszcząc nadzieję Gondoru. Natomiast kiedy losy bitwy odmieniają się i Wolne Ludy zyskują przewagę, promienie słońca przebijają się przez chmury, rozpraszając mrok i przynosząc wiarę w zwycięstwo. Kiedy Nazgule przelatują tuż nad głowami lub ich pisk jest słyszalny, wiatr uspokaja się. Gdy Frodo z Samem przebywali w Mordorze, słońce zdawało się być niejako zanieczyszczone, splugawione przez złą aurę Nieprzyjaciela.
Magia więc sama w sobie znacznie wpływa na i kształtuje całe Śródziemie. W miejscach jak Rivendell czy Lórien, krajobraz wydaje się być piękny i dziewiczy. Natomiast w rejonach zajętych przez Nieprzyjaciela panuje zła aura, susza, zewsząd czuć smród. Magia wpływa więc nie tylko na wygląd danego miejsca, ale i na istoty które tam żyją lub tymczasowo przebywają. W Rivendell lęk i trwoga rozpływają się jak mgła przy nadejściu poranka, zaś podróżujący przez ziemie dotknięte gniewem zła czują strach i są przesyceni cieniem zalegających w tamtych rejonach.
Dane miejsce może być jednak ukształtowane nie tylko przez zło i dobro, ale także przykładowo przez tragedię, która je dotknęła. W Eregionie ciągle unosi się lament Noldorów mieszkających tam wieki temu. Głos Nimrodel jest ciągle słyszany w okolicy strumienia nazwanego jej imieniem. Na ziemi, gdzie został pochowany Śnieżnogrzywy – wierzchowiec króla Theodena ciągle nie wyrosła trawa.
Magia może także wpływać na przedmioty czy niektóre zdolności i atuty postaci.

Rozmowa ze zwierzętami
W Śródziemiu wiele zwierząt potrafi myśleć, a nawet mówić. Konie Beorna potrafiły z nim rozmwiać. Pająki z Mrocznej Puszczy mają budzącą grozę, syczącą mowę. Krasnoludy z Ereboru potrafiły rozmawiać z krukami czy drozdami. W niektórych przypadkach rozmowa jest możliwa nawet bez użycia magii, jednak w wielu z nich bez zaklęć się nie obejdzie.

Honorowanie odwagi
Magia w pewnym stopniu także sprzyja tym, którzy wydają się być heroiczni, praworządni i mężni, nie przychylając się tym samym do czynów złych i potępionych istot. Przykładowo, pomaga ona Bardowi zabić smoka Smauga, pokazując mu dokładne miejsce w które winien trafić bestię i prowadząc jego ramię. Rzeka Anduina chroni ciało poległego Boromira zapewniając, że nikt niepowołany go nie zbeszcześci.

Potęga Słów
Dzięki Magii, słowa same w sobie wydają się posiadać niezwykłą moc. Elficka mowa często wydaje się być wyryta w pamięci tych, którzy ją słyszeli, a słowa wygłaszane do Elbereth czy Innych Valarów mogą przynieść nadzieję i odwagę dobrym istotom zamkniętych w ciemności. Z drugiej strony, gdy Gandalf czytał inskrypcję na Jedynym Pierścieniu w czarnej mowie, złe słowa spotęgowały mrok i cień dokoła.

Praktykujący magię
Ogólnie mówiąc, w Śródziemiu wyróżniamy dwa rodzaje praktykujących magię: są to magowie (uczeni, czarnoksiężnicy) i czarodzieje.

Magowie
Na chwilę obecną jedna z najbardziej rozpowszechnionych grup wśród praktykujących magię. Wiedzą zdecydowanie mniej i są mniej potężni od czarodziejów. Właściwie ‘magowie’ to nikt inny jak szarlatani oszukujący prostą gawiedź poprzez przewrotne sztuczki. Jednakże praktyka rzucania czarów nie jest dla nich w żaden sposób czymś totalnie obcym. Ci, którzy twierdzą, że posiadają moc magiczną na ogół nie kłamią.
Podobnie jak czarodzieje, magowie również bywają samotni i skryci, preferując ich własne osoby aniżeli towarzystwo innych. Przez to mogą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności nie bacząc na problemy zwykłych ludzi. Niektórzy jednak zostają wciągnięci w przeróżne przygody i w ten sposób zgłębiają tajniki magii. Co więcej, jeszcze inni mając nadzieję na lepszy rozwój przystają do innych magów tworząc grupy różniące się w zależności od miejsca.
Magowie zdobywają moce na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to wrodzony talent i zdolność do używania magii. Ci magowie są w pewnym stopniu połączeni z magią Śródziemia i uczą się jak naginać ją do swoich potrzeb. Najczęściej widuje się to u Elfów, którzy, urodzeni z darem magii osiągają niesamowite umiejętności. Druga metoda, posiadana głównie przez Ludzi i Krasnoludy, zakłada pogłębianie swoich umiejętności magicznych wraz z wiedzą. Pragnący zdobywać wiedzę magiczną przesiadują samotnie wśród setek tomów i zwojów czy szukając miejsc lub przedmiotów mogących zwiększyć ich umiejętności.

Czarodzieje
Grupą zdecydowanie potężniejszą od magów są Czarodzieje należący do Rady. Najpotężniejsi z nich to pięcioro Mędrców: Saruman Biały, Gandalf Szary, Radagast Bury oraz dwójka która powędrowała na wschód, a ich imiona nigdy nie zostały zapisane w księgach Śródziemia. Zostali oni przysłani przez Valarów aby zachęcali Wolne Ludy do walki z Cieniem.
Pomimo tego, że właściwie są bytami znacznie potężniejszymi niż ludzie, Czarodzieje przybrali postacie mądrych, szlachetnych starców. Choć byli silni i długowieczni, posiadali ludzkie potrzeby i emocje: odczuwali głód, zmęczenie, ból i lęk. Kierowali się zasadami, którymi złamać nie mogli: zamiast bezpośrednio walczyć z Nieprzyjacielem, Czarodzieje wspierali, doradzali i bronili wszystkie praworządne istoty zdolne do przeciwstawienia się wrogu. Po przybyciu do Śródziemia, jedną z rzeczy którą Czarodzieje robili było szukanie pośród Wolnych Ludów istot, które byłyby godne do przynależenia w Radzie. I tak znajdowano szlachetnych i praworządnych magów, szkolono ich w najlepszy sposób co sprawiało, że sami stawali się Czarodziejami którzy z kolei uczyli następnych, zgodnie z zasadami Rady.
Specjalności
Moc magiczną można czerpać od Valarów lub z żywiołów Śródziemia. Pierwsze źródło jest dostępne jedynie dla najpotężniejszych istot Śródziemia, takich jak najstarsi, posiadający największą wiedzę Elfowie, Czarodzieje czy Majarowie. Dla słabszych magów jest więc chwilowo zamknięte. Drugie źródło to żywioły, które same w sobie kreują Śródziemie. Wyróżniamy następujące specjalności magii:

Powietrze
Zaklęcia odnoszące się do pogody, zjawisk atmosferycznych: burz, chmur, mgieł i wiatru.

Woda
Zaklęcia odnoszące się do wody, a także jej różnych aspektów.

Ogień

Zaklęcia odnoszące się do ognia i jego różnych aspektów: iskier, dymu, błyskawic itp.

Ziemia
Zaklęcia odnoszące się do ziemi, a także jej różnych aspektów.

Fauna i Flora
Zaklęcia odnoszące się do świata zwierząt i roślin.

Sekretny Ogień
Zaklęcia odnoszące się do mocy dobra i odwagi, mocy które służą światłości.

Czarnoksięstwo
Czarnoksięstwo to mroczna, zła i plugawa forma magii praktykowana głównie przez Nieprzyjaciela i jego sługi. Zawiera w sobie zaklęcia udręki, zniszczenia, rozpaczy i śmierci. Jej źródło leży we władzy nad innymi, w terrorze, przemocy i krzywdzie. Do pewnego stopnia, każde zaklęcie rzucone dla złych celów, nawet zaklęcie magii białej w sensie filozoficznym może należeć do magii czarnoksięstwa.
Czarnoksięstwo zapewnia uzyskanie większej, niedostępnej dla praworządnych czarodziejów mocy w szybszym czasie, jednakże odbija się to na bycie czarnoksiężnika – jedynie najbardziej plugawi, źli i żądni władzy będą w stanie się jej nauczyć. Istoty mądre i praworządne unikają jej na każdym kroku. Teoretycznie gracz nie powinien znać żadnych zaklęć czarnoksięskich, nie jest to bowiem forma magii służąca praktyce.

Rzucanie zaklęć

Większość zaklęć jest rzucanych w standardowy, tradycyjny sposób opisany w dziale poniżej. Wszystkie czary mogą być używane w ten sposób jeśli nie wymieniono inaczej. Niemożliwym jest specjalizowanie się w tradycyjnym rzucaniu czarów. Fakt, iż czarodziej zna specyficzną metodę rzucania zaklęć nie oznacza wcale, że musi jej używać cały czas czy że nie może nauczyć się zaklęć które nie mogą być rzucone bez jej znajomości.

Pieśni
W tej metodzie lubują się zwykle Elfowie, jednakże inni także mogą jej używać. Pieśń wymaga więcej czasu aby objawiła się w formie zaklęcia, jednakże jej moc jest także znacznie większa.

Słowa
Do rzucenia niemal każdego z zaklęć potrzebne są słowa: inkantacje, wezwania itp. Mag nie mogący mówić – przykładowo będąc pojmanym i zakneblowanym, najpewniej nie będzie potrafił rzucić czaru.

Gesty
Rzucenie zaklęcia czasami wymaga również odpowiedniego gestu. Aby zapalić ogień, mag musi wpierw podnieść coś łatwopalnego lub wsadzić swoją laskę w stertę drewna i chrustu. Ab otworzyć drzwi, musi je dotknąć lub machnąć nad nimi dłonią. By sprawić, że z końca jego laski zacznie świecić światło, musi unieść rękę.

Runy
Metoda bardzo często używana przez krasnoludy. Tworzenie run oznacza pisanie, szychtowanie lub rycie runicznych symboli mocy na obiektach, których czarodziej pragnie używać. Ze względu na to wymaganie, gracze nie mogą używać wielu zaklęć jako run, ponieważ ten sposób wymaga większego nakładu pracy i czasu, jednakże czas ich trwania również się wydłuża.

Zmęczenie
Co najważniejsze, rzucając zaklęcie mag musi mieć na uwadze swoją wytrzymałość psychiczną. Tak jak wojownik potrzebuje dużej siły aby unieść miecz, tak siła woli czarodzieja musi pozwolić mu znieść efekty zaklęcia. Nawet najsłabszy czar może doszczętnie wykończyć maga. Ten czynnik w przeciwieństwie do innych, w największym stopniu determinuje możliwość używania magii przez istoty.

_________________
"W Rivendell przechowywano pamięć rzeczy starożytnych, ale w Lórien żyły
one prawdziwe i na jawie. Widywano tutaj zło, słyszano o nim, znano smutki
i troski, elfy bały się zewnętrznego świata, któremu nie ufały; wilki wyły na
kresach lasów – ale cień nie padł nigdy na Lórien."
Powrót do góry Go down
http://www.realmadrid.pl
MardroNick : Lómendil Aldaser
ID : 3
Ranga : Główny Doradca
Male Liczba postów : 386
Join date : 31/05/2012
Age : 29
Skąd : Olkusz

Kanon Magii Empty
PisanieTemat: Re: Kanon Magii   Kanon Magii Icon_minitimeSob Lut 02, 2013 4:22 pm

Hmmm... To muszę zdecydowanie przeczytać. Sporo rzeczy pewnie będzie trzeba przedyskutować.

_________________
"Elfy Leśne, a król ich jeszcze bardziej, ogromnie lubią wino[...]" "Na ogół trzeba nie lada trunku by spoić elfa[...]"

Born into ashes
To lose all the games
With a smiling face
Powrót do góry Go down
MardroNick : Lómendil Aldaser
ID : 3
Ranga : Główny Doradca
Male Liczba postów : 386
Join date : 31/05/2012
Age : 29
Skąd : Olkusz

Kanon Magii Empty
PisanieTemat: Re: Kanon Magii   Kanon Magii Icon_minitimePon Lut 04, 2013 9:55 pm

1. Nie pasują mi przede wszystkim powiązania rzeczy zwykłych z magią... Tu coś jest nie tak. Magia w zobaczeniu niechronionego pancerzem ciała smoka? Więcej magii było w spełnieniu proroctwa o droździe stukającym o kamień.

2. Ogólny opis używania czarów sugeruje, że mogą nią władać Magowie i Czarodzieje. Tym czasem magia jest w zasadzie dostępna dla każdego, ale tylko Magom i Czarodziejom pozwala na rzeczy, o których inni mogą marzyć.

3. Pieśni: To w zasadzie potyczka woli między "rzucającym zaklęcie", a obranym celem. Trochę jak wezwanie Sarumana, by powrócił, ale łatwiejsze w uzyskaniu przez zwykłych użytkowników. Tu trzeba się popisać sporymi umiejętnościami fabularnymi, by opisać używanie pieśni i od tych umiejętności uzależniałbym wyrażenie zgody przez MG.

4. Runy - tak, to też w jakimś stopniu magia, ale ten opis wymaga przemyślenia na nowo. Czas trwania zaklęcia? W sensie, że moc Andúrila trwała tylko przez 5 godzin, a potem musiała się odnowić? Runy to już w sumie nie zaklęcie, ale sposób zamknięcia magii w jakimś przedmiocie.

_________________
"Elfy Leśne, a król ich jeszcze bardziej, ogromnie lubią wino[...]" "Na ogół trzeba nie lada trunku by spoić elfa[...]"

Born into ashes
To lose all the games
With a smiling face
Powrót do góry Go down
Sponsored content
Kanon Magii Empty
PisanieTemat: Re: Kanon Magii   Kanon Magii Icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Kanon Magii
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Forum Shire :: Fabuła :: Opis krainy-
Skocz do: